Quantcast
Channel: Miyazaki Jun » Social Media
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10

Social media + SEO [Traffic Meetup]

$
0
0

A múlt héten került megrendezésre első alkalommal a Traffic Meetup, amelyen volt alkalmam előadni: számomra izgalmas volt a téma, remélem, a hallgatóságban is megmozgatott pár gondolatot. Keresés és közösségi média – az elmúlt években többször visszatért a kérdés. Melyikre érdemes áldozni, ha egyáltalán, és ha mindkettőre, akkor melyikre kell többet költeni.

Már két éve is azt gondoltam, hogy ez nem VS-kérdés, hanem meghatározott marketing stratégiák, célok, eszközök függvénye a válasz, és ezt most is tartom. Ugyanakkor tévedtem is picit, amikor azt írtam:

Amikor social vs. search-ről beszélünk, akkor kimondva-kimondatlanul azt a kérdést boncolgatjuk, hogy akkor most a Google vagy a Facebook lesz-e az online világ ura. Jelentem, mindkettőnek lesz egy-egy saját királysága, és ha nem cseszik el, akkor mindkettő ragyogóan meg is fog élni belőle.

Abból a szempontból tévedtem, hogy azt gondoltam, ez a két királyság két jól elkülöníthető “földrajzi” térség lesz, két szomszédos állam, az egyik a hegyekben él, a másik a mezőkön, néha betörnek egymás területeire, és megharcolnak egymással – de azért nagyjából megmaradnak a területeik.

Ám azt kell látnunk, hogy a közösségi média és a keresők találati oldalai között sokkal nagyobb összefüggés lesz, mint két éve gondoltam volna.

Réges-régi SEO mantra az, hogy “Content is king!”. Ez mára már annyiban módosult szerintem, hogy a megosztható tartalom az igazán nagy király az online világban: az a tartalom, ami egyformán képes meghódítani a találati oldalakat – és a közösségi hálózatokat egyaránt.

Az elmúlt egy, másfél évben személyesen is azt tapasztaltam, hogy van összefüggés a helyezések és a közösségi médiában elért sikerek között. Azok a tartalmak, amiket sokan lájkolnak vagy retweetelnek, azok a Google találati listáin is jó helyezéseket érnek el (már amennyiben az onsite optimalizálás rendben van). Hasonlót már egy éve megfigyelt a SEOmoz is, érdemes alaposabban belemélyedni az akkori adataikba.

Nagyon fontos, hogy sem az előbb idézet SEOmozos adatok, sem a saját tapasztalataim nem egyértelmű bizonyítékok arra, hogy a különböző hálózatokon való megosztás direktben befolyásolná a helyezést. Két különböző terepről beszélünk, és két különböző adatról: interakcióról és helyezésről. Annyi azonban bizonyosnak látszik, hogy a két érték korrelál egymással: ami jól teljesít itt, az amott is jól teljesít.

Az is bizonyos, hogy nem tehetünk úgy, mintha két külön homokozóban játszanánk: egyre kevésbé jelent két különböző terepet a keresés és a közösségi média, integráltan kell kezelnünk őket.

Figyelembe veszi-e a Google vagy a Bing algoritmusa a megosztások számát és minőségét? Azt hiszem, hogy az algoritmusok fejlődésének ez logikus következménye. Mert miről szólt a kezdetekben a PageRank algoritmus? Egy link = egy szavazat, hogy jó és releváns a tartalom. Ma már azonban nem csak link van, hanem lájk, tweet, meg plus, és még egy rakat más hasonló dolog. Ezek is egy-egy szavazatot jelenthetnek. És ahogy a PageRank kezdeteiben is már fontos tényező volt az is, hogy milyen minőségű oldalról származik a link, úgy a megosztások minősége is számíthat: pl. a Twitteres követőszám.

A Google Plus bevezetésével aztán fontos lépcsőfokhoz érkezett ez a fejlődés. Sajnos egyelőre inkább spamjellegű sikertörténetekről van tudomásom, ahol már néhány tucat G+ profilon való megosztással sikerült befolyásolni a találati listákat. A G+ egyelőre gyerekcipőben jár, és fogalmam sincs, hogy van-e bármiféle esélye arra, hogy kinője magát, és beérje a Facebookot. Mindenesetre ha valóban sikeressé válik, és elkezdik használni a népek a találati listákon megjelenő +1 gombokat, akkor még annyira sem beszélhetünk majd egységes találati listákról, mint manapság. Közös érdeklődési körű ismerősök +1-ei ugyanis már most is gyökeresen átrendezik a találati listákat – ezt a Google.hu-n leginkább tech témájú keresések esetében látom ezt.

Ez a folyamat egyébként nem hagyja változatlanul a keresőhirdetések világát sem: a +1-elt AdWords hirdetések ugyanis magasabb átkattintási arányt mutatnak az Egyesült Államokban… gyanítom, egész egyszerűen azért, mert láthatóbbá válnak az azonos témában keresgélő ismerősök számára.

Egyik fél sem ússza meg a dolgot, tanulnia kell a másik “oldaltól”: aki kereséssel foglalkozik, annak észben kell tartania a közösségi folyamatokat is, és vica versa.

 

Social media + SEO [Traffic Meetup] is a post from: Miyazaki Jun

Related posts:

  1. Keresőmarketing vs. Social Media – Alma vs. Chili? Nagyjából az az érzésem, mintha megpróbálnánk eldönteni, hogy melyik a...
  2. SEO vs. PPC Az örök visszatérő téma. Az idei Keresőmarketing Napra is beérkezett...
  3. Top találat húzós kulcsszóra, 1 nap alatt Húzós kulcsszóként tekintsük most a “SEO” kifejezésre. Igazából sosem erőltettem...

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10

Latest Images

Pangarap Quotes

Pangarap Quotes

Vimeo 10.7.0 by Vimeo.com, Inc.

Vimeo 10.7.0 by Vimeo.com, Inc.

HANGAD

HANGAD

MAKAKAALAM

MAKAKAALAM

Doodle Jump 3.11.30 by Lima Sky LLC

Doodle Jump 3.11.30 by Lima Sky LLC

Doodle Jump 3.11.30 by Lima Sky LLC

Doodle Jump 3.11.30 by Lima Sky LLC

Trending Articles


Libros para colorear


Girasoles para colorear


Rana para colorear


Renos para colorear


Dromedario para colorear


People Walk Away Quotes, Inspire Quotes


Love Quotes Tagalog


RE: Mutton Pies (mely)


Ang Nobela sa “From Darna to ZsaZsa Zaturnnah: Desire and Fantasy, Essays on...


Amarula African Gin





Latest Images

Pangarap Quotes

Pangarap Quotes

Vimeo 10.7.0 by Vimeo.com, Inc.

Vimeo 10.7.0 by Vimeo.com, Inc.

HANGAD

HANGAD

MAKAKAALAM

MAKAKAALAM

Doodle Jump 3.11.30 by Lima Sky LLC

Doodle Jump 3.11.30 by Lima Sky LLC

Doodle Jump 3.11.30 by Lima Sky LLC

Doodle Jump 3.11.30 by Lima Sky LLC